تمدید اشتراک کاربران ردیاب

همه چیز در مورد یک سیستم صوتی مدرن

تاریخ : 1400/12/14 13:16:55

بخش های مهم و ویژگی های یک سیستم صوتی خودرو چیست ؟

 

سیستم صوتی مدرن خودرو، دارای اجزاء مختلف و ویژگی های متنوع و جدیدی می باشد.

اندازه استریو خودرو :

 

ضبط خودرو اصطلاح رایجی بنام  DIN دارد. DIN یک استریو خودرو، استانداردی است که عرض و ارتفاع هدیونیت را تعیین می کند ولی طول را نشان نمی  دهد. تولید کنندگان خودرو در سراسر دنیا از این استاندارد استفاده می کنند. اگر چه استاندارد DIN تنها عرض و ارتفاع را تعیین می کند، ولی تولیدکنندگان سیستم صوتی خودرو دستگاههایی تولید می کنند که دو برابر بلندتر بوده و دو دین نامیده می شوند. اگر ارتفاع پخش خودرو 2 اینچ باشد احتمالا 1 دین می باشد واگر ارتفاعی حدود 4 اینچ داشته باشد احتمالا 2 دین است.

 

اجزاء استریو خودرو :

 

فناوری های جدید در سیستم صوتی خودرو، کیفیت صدا و عملکرد کل سیستم را ارتقاء داده است. علاوه بر این با کاهش قیمت، شما توانایی خرید یک سیستم صوتی برتر با بودجه ای محدود را دارید. شما می توانید آپشن هایی را به سیستم صوتی اضافه کرده و برخی از آپشن ها را حذف کنید و عملکرد استریو، آمپلی فایر و بلندگوهای خودرو را ارتقا بخشید.

 

رادیو خودرو :

 

سیستم رادیویی خودرو بر پایه ی FM و AM می باشد. آخرین سیستم جدید رادیو، سیستم رادیو ماهواره ای می باشد که برای استفاده از آن به یک گیرنده رادیو ماهواره ای و اشتراک ماهانه برای خدمات آن نیاز دارید.

 

پخش کننده سی دی :

 

پخش کننده سی دی به عنوان یک استاندارد صوتی، در اکثر سیستم های صوتی خودرو استفاده می شود. کیفیت صدا در حد عالیست و می توانید به راحتی بدون جا به جا کردن دیسک آهنگ های زیادی گوش دهید.

 

آمپلی فایر خودرو (آمپ) :

 

دستگاههای سیستم صوتی به تقویت کننده سیگنال صدا نیاز دارند. آمپلی فایر دستگاهی است که سیگنال های ضعیف را تقویت می کند. آمپ می تواند قدرت 1 تا 4 کانال صوتی را افزایش بدهد.میزان یا درجه تقویت کنندگی آمپ ها با هم متفاوت است و معمولا برای تفکیک آنها، از دسته بندی بر اساس توان تقویت کنندگی استفاده می شود.. آمپ کاربردهای مختلفی دارد که از آن در جاههای مختلف با اندازه و توان های متفاوت استفاده می شود. صدای تولید شده توسط هر دستگاهی، به تنهایی قابل شنیدن نمی باشد. بنابراین صدا باید به آمپلی فایر فرستاده شود تا بعد از چند مرحله تقویت و تفکیک سازی شده و سپس به بلندگوها در هر کانال ارسال شود.

 

اسپیکر (بلندگو) :

 

اسپیکرها بخش اصلی سیستم خودرو می باشند.اگر شما از سطح صدا راضی نیستید، می توانید با آمپلی فایر صدا را قویتر کنید. اطمینان داشته باشید که آمپلی فایر با سطح قدرت بلندگو مطابقت داشته، تا از ضربه زدن به بلندگو جلوگیری شود.

بلندگوشامل دو نوع اصلی می باشند :

الف : بلند گوهای کلی خودرو 

این نوع بلند گوها طیف گسترده ای از فرکانس های صوتی را ارائه می دهند.

 

ب : بلند گوهای اجزاء خودرو 

آنها صداهایی با کیفیت بهتر در محدوده های خاص ارائه می دهند.

به طور کلی در بازار دو نوع باند به شکل های مختلف داریم که یک نوع به باندهای گرد و دیگری به باند های خربزه ای معروف می باشد.

باندهای گرد : باند های گرد در روکش در یا در تاقچه عقب خودرو نصب می شوند. قدرت پخش صدا در این نوع باندها برای سیستم های دی وی دی فابریک خودرو مناسب است.

نکته : این نوع باند ها قابلیت اتصال به آمپلی فایر را ندارند.

باند های خربزه ای : این گروه از اسپیکرها جزو گروه حرفه ای ها قرار می گیرند  و به  گروههای مختلفی تقسیم می شوند.

مهم ترین نکته در این نوع باندها، کیفیت بالای صدا درهنگام استفاده از حداکثر توان است تا جاییکه هرگز دچار لرزش صدا نخواهند شد.

 

سابووفرها :

 

منظور از سابووفر در سیستم صوتی دی وی دی فابریک، بلندگوهایی برای ایجاد صدای بم یا به عبارتی صدایی با فرکانس پایین و دامنه بالا می باشد. ساب به دو دسته ی اکتیو و پسیو تقسیم می شود. درحقیقت سابووفرها تنها در ایجاد صداههایی با فرکانس 20 تا 200 هرتز مفید واقع می شود.

 

اجزائ اضافی :

 

سیستم صوتی خودرو شامل پخش کننده DVD و فناوری GPS می باشد.

 

بلوتوث :

 

امروزه بسیاری از خودروها با رادیو پخش بلوتوث دار به بازار عرضه می شوند. اتصال گوشی به رادیو پخش خودرو از چیزی که فکر می کنید ساده تراست. برای انجام این کار، بلوتوث رادیو پخش خودرو را پیدا کرده و روشن کنید. سپس بلوتوث گوشی خود را نیز روشن کنید وبه حالت VISIBLE در آورید.

آپارات تلگرام اینستاگرام